Płaszcze przeciwdeszczowe, ortalionowe, sztormiaki

Kiedy pada deszcz unika się raczej zakładania eleganckiego kaszmirowego płaszcza. Najlepsze jest wówczas okrycie ortalionowe, dzięki któremu pozostałe warstwy ubrania pozostają suche.

Okazuje się jednak, że płaszcz przeciwdeszczowy może się naprawdę dobrze i ciekawie prezentować. Przede wszystkim wiele zależy od koloru, bo może być żółty, czerwony, niebieski, zielony itd. Dostępne są nawet płaszcze we wzory. Mogą to być kwiaty, grochy, kratka. Warto poszukać jakiejś ciekawej opcji w sam raz dla siebie. Zazwyczaj płaszcze przeciwdeszczowe mają kaptury, ale zdarzają się też komplety – płaszcz i kapelusz. Nieprzemakalne ubranie może być zrobione z ortalionu, poliestru, nylonu, materiału poliuretanowego. Chroni one również przed wiatrem, a więc jest w nim przyjemniej i cieplej, gdy psuje się pogoda. Właśnie dlatego szukając zarówno jesiennego, jak i wiosennego płaszcza dobrze jest wziąć pod uwagę coś przeciwdeszczowego. Oczywiście można mieć oprócz tego płaszczyk ze sztruksu, skóry czy też innego materiału i zakładać go, kiedy niebo nie jest zachmurzone.

Szczególnie solidny rodzaj płaszcza przeciwdeszczowego to sztormiak. Tego typu ubrania robi się ze specjalnej tkaniny poliamidowej, która przepuszcza powietrze, a jednocześnie jest wodoodporna. Ważne jest również to, że sztormiaki są lekkie. Do wyboru są różne fasony – kurtki, płaszcze, a nawet spodnie. Wystarczy znaleźć odpowiedni rozmiar i już nie trzeba w ogóle obawiać się deszczu. Sztormiaki przydają się podczas różnego rodzaju wypraw i podróży, zwłaszcza jeśli ktoś zamierza żeglować. Jednak są osoby, które zakładają tego rodzaju płaszcze po prostu w deszczowe dni. Panie wybierają oczywiście wersję damską, która może nie jest bardzo elegancka, ale przecież najważniejsze jest to, żeby nie zmarznąć i się nie przeziębić. W końcu zdarza się tak, że parasol jest niewystarczający. Kiedy pada duży deszcz, a na dodatek wieje wiatr można i tak zmoknąć, jeśli nie ma się odpowiedniego płaszcza, który nie przemaka. Ewentualnie można też zaopatrzyć się w lekką pelerynę, którą ubiera się na kurtkę lub płaszcz ze zwykłego materiału. Jednak nie są one aż tak trwałe jak nieprzemakalne ubrania.