Dyplomatka lub klasyczny trencz na jesień

Zanim zaczniemy nosić ciepłe kożuchy czy kurtki puchowe potrzebny jest płaszcz przejściowy, dzięki któremu nie zmarzniemy w jesienne dni. Pośród najchętniej noszonych przez panie płaszczy jesiennych można na pewno wymienić trencz oraz dyplomatkę.

Trencz nazywany jest także prochowcem. Właściwie można go nosić nie tylko jesienią, ale także wiosną. Wykonywany jest z miękkiego i lekkiego materiału. Charakterystyczne cechy to dwa rzędy guzików, pasek w talii oraz kołnierz. Prochowce mogą być noszone zarówno przez panie, jak i przez panów. Można wybrać klasyczną, elegancką wersję lub stylizację nieco bardziej sportową. W tym pierwszym przypadku trencz nadaje się bardzo dobrze do pracy czy na różnego rodzaju spotkania biznesowe. Natomiast luźniejsza wersja, często z kapturem, może być noszona na co dzień, chociażby do jeansów. Oczywiście ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru płaszcza. Prochowiec nie powinien być zbyt duży, ani za ciasny. Wygląda wtedy raczej niekorzystnie, a w każdym razie nie tak dobrze, jak powinien.

Kołnierz to również cecha charakterystyczna dyplomatki, płaszcza który może występować w wersji damskiej oraz męskiej. Jest on wąski, może być prosty lub mieć wcięcie w talii, ma jeden rząd guzików i nie ma paska. Dyplomatka to płaszcz, który można nosić wiosną, ale znacznie częściej zakładany jest jesienią. Może mieć kieszenie, ale nie zawsze tak jest. Panie wybierają zwykle trencze i dyplomatki w stonowanych kolorach, ale dostępne są także płaszcze kolorowe – czerwone, niebieskie, żółte, różowe itd. Z pewnością odpowiedni płaszcz nadaje kobiecie sporo szyku. Może być dzięki niemu poważniej odbierana. Jest to szczególnie ważne podczas spotkań w interesach. Oczywiście trencz czy dyplomatka, to taki rodzaj okrycia wierzchniego, w którym można pójść na przykład na uroczystość rodzinną. Każda dama powinna mieć je w swojej garderobie. Na zakupy najlepiej wybrać się poza sezonem przejściowym, bo wtedy popyt na płaszcze jesienne jest mniejszy, a w związku z tym ich ceny są niższe. Warto wykorzystywać wszelkiego rodzaju wyprzedaże oraz podobne okazje cenowe, które pojawiają się w wielu sklepach z odzieżą.